Search
  • Kaire Valgeväli

Tunded

Updated: Nov 8, 2018

Gestaltpsüühoteraapias käsitletakse tundeid ühe olulisima osana inimese olemusest. Paljudele tundub tunnete teema hirmutav, sest tundeid ja emotsioone mõistetakse kui midagi kontrollimatut ja segavat. Kui tunne tuleb peale ja viib mõistuse ära, siis juhtuvad halvad asjad.


Tegelikult on tunded väga vajalik osa meie elust. Gestaldis räägitakse, et tunnete tasandil on olemas kõik olulised vastused meid huvitavatele küsimustele. Tunne annab meile infot selle kohta, mis on hetkel meie jaoks õige või vale. Tunne on seotud intuitsiooniga ja konkreetse inimese jaoks õigete valikute tegemisega. Kes kuulab oma tundeid ja on nendega sõber, selle elu kulgeb rahulolus. Kes surub oma tundeid alla, see takistab energia liikumist oma elus ning jõuab pingete, rahulolematuse ja ka füüsiliste haigusteni.


Gestaltteraapias jagatakse kõikvõimalikud elu tunded ja emotsioonid lihtsustamise mõttes nelja nimetaja vahel:

  • RÕÕM

  • KURBUS

  • VIHA

  • SEKSUAALSUS/sensuaalsus

Iga nimetatud tunne on seotud mõne meie elu valdkonna, energia või olekuga. Takistused, eitused ja mahasurumised nimetatud tunde valdkonnas põhjustavad takistusi meie elus.

Tunnete roll

Nii näiteks on viha allasurumine või keelamine seotud inimese initsiatiivi puudusega ja võimetusega algatada või piire seada. Kurbuse eitamine on seotud lähedusehirmuga ja pideva tegutsemisega selle asemel, et vahest ka niisama olla või nautida.Seksuaalsuse eitamine tekitab segadust meie loomupärases rollikäitumises mehe või naisena, pidurdab meie loovust ja mängulisust ning uute asjade proovimist/õppimist. Rõõmu allasurumine võib viia elu mõttekuse tunde kaotuseni ja võimetuseni nautida olemasolevat.


Isiksuse mudel

Inimese isiksust on kirjeldatud kui kihilist sibulat.

Pealmised kihid on tasandid, millel kohtume uute inimeste ja eluolukordadega- klišeed stiilis “kuidas käsi käib?” ja “ilus ilm täna!”. Nendes kihtides viibimine ei nõua meilt suurt enesepaljastust ega usaldust.

Kui liikuda kihtides sügavamale, jõuame lähemale oma tõelistele tunnetele ja mõtetele, samas läheb ka usalduse teema pingelisemaks.

Vahetult enne oma päris sisimate ja tõeliste tunneteni jõudmist kohtume usalduse/usaldamatuse kihiga, milles on käivitumisvalmis kõik meie kaitsereaktsioonid- kontrollimine, süüdistamine, projektsioonid, vältimine, vastupanu, ärevus, ummikseis, hirm.


Tundub hirmus, aga lohutust pakub ehk teadmine, et see kiht on viimane enne meie tõelist avanemist. Selle kihiga kaitseme ennast haigetsaamise eest. Kes meile lähedale pääseb, saab meile ka haiget teha (või meid õnnelikuks muuta).


Kõige viimases- isiksuse tuumas- on meie pärisolemus. Samuti on seal mälestused ka kõigist haigetsaamistest varasemas elus. See on kiht kus teame kõiki vastuseid oma küsimustele.


Ka on see ka kiht, kus toimub ravi/paranemine psühhoteraapias."See, kes tundub siia maailma mitte sobivat, on väga lähedal iseenda leidmisele."

Herman Hesse.

144 views0 comments

Recent Posts

See All

Õnnelik inimene

Igas inimeses on potensiaal suurepäraseks eluks. Sellises elus on olemas armastussuhe, mõned head sõbrad, inspireeriv eriala millega tegelda, eneseteostus, rahulikud peresuhted ja veel midagi. ​ Abrah

Enese aktsepteerimine ja paradoksaalne muutus

Muutus ei sünni püüdest olla keegi teine ja parem. Paradoksaalsel kombel sünnib tegelik muutus hoopis oma hetkeolukorra ja seisundi täielikust aktsepteerimisest. Et olla terviklik, on vaja tunnetada j

kaire at psyhhoterapeut.ee

+372 505 1505

Väike-Ameerika 8-412, 10129 Tallinn

©2018 by Psühhoterapeut OÜ